Oficiálnym jazykom Dominikánskej republiky je španielčina. Znalosť anglického jazyka je medzi miestnymi obyvateľmi pomerne nízka, hoci mladšia generácia a personál v hoteloch a reštauráciách anglicky hovoria. Naučiť sa niekoľko základných fráz v španielčine môže byť veľmi užitočné a miestni to určite ocenia.
Cestovatelia môžu dovážať osobné veci a suveníry bez akýchkoľvek obmedzení, pokiaľ je ich množstvo primerané (napr. max. 100 kusov cigár, 200ks cigariet a pod). Na množstvo cudzej meny, ktoré si môžete doviezť do Dominikánskej republiky, sa nevzťahujú žiadne obmedzenia. Sumy presahujúce 10 000 USD alebo ich ekvivalent však musia byť pri vstupe deklarované. Akýkoľvek pokus priviezť drogy je prísne trestaný.
Neexistujú žiadne obmedzenia týkajúce sa množstva cudzej meny, ktorú možno vyviezť z Dominikánskej republiky. Rovnako ako pri dovoze aj pri vývoze musia byť sumy presahujúce 10 000 USD alebo ich ekvivalent deklarované. Vývoz miestnej meny (dominikánske peso) je obmedzený na 20 000 DOP.
Pri odchode myslite na to, že nie je možný vývoz koralov a iných prírodných materiálov, ktoré ste našli v mori. Môžete si so sebou vziať alkohol aj tradičné cigary, no v umiernenom množstve.
Dominikánska republika je relatívne bezpečná krajina pre turistov, no je dôležité dodržiavať základné bezpečnostné opatrenia. Vyhýbajte sa odľahlým častiam mesta, majte svoje cennosti pod dohľadom a nepoužívajte neoficiálne taxíky. Vždy si overte, či je vaše ubytovanie bezpečné a spoľahlivé (napr. recenzie na googli). Na ubytovaní používajte trezory na úschovu svojich cenností a dokladov.
V Dominikánskej republike sa bežne používajú európske toalety. Kvôli úzkemu potrubiu sa však toaletný papier nevhadzuje do záchodovej misy, ale do odpadkového koša.
Čo sa týka pitnej vody, pite len balenú vodu, voda z kohútika nie je pitná.
V Dominikánskej republike neodporúčame používať slovenskú SIM kartu na hovory ani dáta. Po príchode si nezabudnite vypnúť používanie dát na slovenskej SIM karte alebo si SIM kartu deaktivujte v nastaveniach telefónu.
Internetové pripojenie WIFI je dostupné vo väčšine hotelov a turistických oblastí, väčšinou zdarma. Alternatívou je zakúpenie miestnej SIM karty s dátovým balíkom (napr. spoločnosti Claro). Pri kúpe SIM karty od vás budú vyžadovať cestovný pas. Po odchode z krajiny v prípade, že si SIM kartu nedobijete niekoľko mesiacov, sa karta zablokuje a číslo sa vracia do obehu.
V Dominikánskej republike sa používajú zásuvky typu A a B, rovnako ako v USA. Napätie je 110 V a frekvencia 60 Hz. Používanie európskych spotrebičov je samozrejme možné. Na ich napojenie na tamojšiu elektrickú sieť však budete potrebovať adaptér na americkú zásuvku, ktorý si môžete kúpiť už pred cestou alebo si ho zakúpite v Dominikánskej republike po príchode.
Dominikánci sú známi svojou priateľskou a pohostinnou povahou. Bežné pozdravy sú „Hola“, „Buenas“ alebo „Helou“ a pri odchode americké „Bye“ alebo „Adiós“.
Hoci sú v obliekaní veľmi benevolentní, je potrebné dodržiavať určitú etiketu pri návšteve kostolov a náboženských miest. Pri ich návšteve sa vyžadujú dlhé nohavice/dlhá sukňa a zahalené plecia.
Dominikánska republika má tropickú klímu s vysokou vlhkosťou. Pri balení si zoberte ľahké a priedušné oblečenie, ale nezabudnite aj na dlhý rukáv. Ten môžete potrebovať pri prehánkach, večer proti komárom a v klimatizovaných priestoroch a autobusoch. Na cestu do lietadla si vezmite teplé oblečenie. Nezabudnite na opaľovací krém s vysokým faktorom a repelent proti komárom, ktorý si môžete rovnako kúpiť aj na mieste.
Užite si svoj pobyt v karibskom raji!